Galeria

Kurs migania w Zawidowie

Przeszkoliłem 170 osób z regionu Zgorzelca, Bolesławca, Bogatyni, Lubania i niebawem będzie kurs także w Zawidowie - twierdzi Olgierd Kosiba
Język migowy lada moment stanie się językiem urzędowym - zapewnia Olgierd Kosiba, pełnomocnik Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz koordynator do spraw rekrutacji i organizacji kursów, nauczyciel i tłumacz języka migowego.
Polski Związek Głuchych od 2003 roku nie zorganizował ani jednego kursu nauki języka migowego. Na forum internetowym pojawiają się zapytania o możliwość nauki, ale PZG chroni swój monopol w podobny sposób, jak robi to środowisko prawnicze. Wykwalifikowani tłumacze są bardzo kosztowni - twierdzi Kosiba. Olgierd Kosiba pierwszy kontakt z językiem migowym miał w 1992 roku. -Nauczyłem się go od kolegi w Jeleniej Górze. Stopniowo poznawałem środowisko osób niedosłyszących, wielu głuchoniemych nauczyło mnie migać. Dopiero w 2003 r. uzyskałem pierwsze potwierdzenie uzyskania kwalifikacji 1 stopnia KSS-1, następnie w 2005r. ukończyłem I stopień kursu języka miganego dla nauczycieli oraz w 2006 roku II stopień zorganizowany przez Polski Związek Głuchych. Posiadam Certyfikat w zakresie języka migowego dla służb administracji społecznych i socjalnych.
Olgierd Kosiba zorganizował już kilka kursów w powiecie zgorzeleckim, zainteresowanie jest bardzo duże.
-    Obecnie proponuję przeprowadzenie 42-godzinnego kursu dla zawidowskich nauczycieli i urzędników. Kosiba szkoli kursantów według autorskiego programu zawierającego podstawy surdopedagogiki.
Poznaje się 400 znaków języka migowego. Celem praktycznej części kursu jest opanowanie przez słuchaczy podstaw języka migowego w stopniu umożliwiającym wypowiadanie się w tym języku. Czas trwania kursu 4 miesiące, 3 spotkania na miesiąc. Ćwiczenia odbywają się w grupie do 15 osób. Koszt całego kursu wynosi 500 zł od osoby, z możliwością rozłożenia na raty. Przewidywane są 30% zniżki w zależności od ilości uczestników kursu. Każdy kto ma w najbliższej rodzinie osobę głuchoniemą, udział w kursie ma bezpłatny. Opłaty obejmują: zakup podręcznika oraz materiałów szkoleniowych tj. multimedialnego słownika języka migowego (płyta DVD i CD) i egzamin. Kursanci po zaliczeniu egzaminu otrzymają zaświadczenia o uczestnictwie w kursie. Kursy są prowadzone przez wysoce wykwalifikowanych nauczycieli i tłumaczy języka migowego z odpowiednimi uprawnieniami oraz kilkunastoletnim stażem pracy w środowisku osób niesłyszących - zapewnia Kosiba

W Polsce jest ok. 500 tysięcy głuchoniemych i inwalidów słuchu, w subregionie jeleniogórskim ok. 2 tysięcy osób. Język migowy, powinien stać się językiem, którego uczy się na kursach, gdyż jest to prawdziwy, naturalny język głuchych. Słyszący powinni się uczyć migać, aby pomagać głuchym. Problem wynika z tego, że wszyscy migają, ale nie wszyscy znają język migowy.
Sprawą priorytetową jest to, aby każdy był przeszkolony i przygotowany do pracy z niesłyszącymi. Język migowy z elementami znajomości języka miganego to KLUCZ DO INTEGRACJI! Dziękuję za rozmowę.
Dorota Szczurek
Strona główna | Oferta | Rekrutacja | Media o języku migowym | Język migowy a prawo
Media o mnie | Galeria | Doświadczenie | Kontakt | Do pobrania | Linki

© Copyright 2010 by Olgierd Kosiba