Media o jezyku migowym

Niesłyszący zostali bez pieniędzy

   Na portalu Integracja, zajmującym się problemami osób niepełnosprawnych, Polski Związek Głuchych (PZG) grozi zwolnieniem 500 osób - w tym rehabilitantów słuchu i tłumaczy języka migowego. Dla pierwszych zwolnionych minął już miesięczny okres wypowiedzenia. W związku brakuje pieniędzy na kursy prawa jazdy, obsługi komputerów, nauki języka migowego. - Nasza kondycja finansowa jest dramatyczna. Zwłaszcza w placówkach rehabilitacji dorosłych osób niesłyszących i słabosłyszących - mówi portalowi prezes Kaja Maciejska-Roczan.
    PZG istnieje od 60 lat. Liczący ponad 30 tys. członków związek pomaga 60 tys. osób, w tym dzieciom. Sytuacja w ośrodkach dla najmłodszych nie jest zła - za rehabilitację i leczenie płaci NFZ. Dużo gorzej jest w ośrodkach dla dorosłych. - Utrzymują się ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a PFRON nie przekazał nam dotacji na ten rok - skarży się Maciejska-Roczan. W 2009 roku PZG dostał z PFRON 11 mln zł. W tym roku powinien dostać 7 mln. Ale nie dostał. Powód? Zaległości w płatnościach. Związek jest winny m.in. 200 tys. zł miastu Ruda Śląska, bo nie zapłacił podatku od nieruchomości. - Jeśli mamy dotację wypłacić, związek musi najpierw uregulować zobowiązania wobec innych podmiotów publicznych - tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON. Fundusz się boi, że pieniądze z dotacji nie zostaną wydane na rehabilitację, lecz zajmie je komornik. - Nie dostaliśmy od organizacji jednoznacznej odpowiedzi, czy taka groźba istnieje - dodaje Leleno. - Poinformowaliśmy PFRON, że egzekucja komornicza w Rudzie Śląskiej została wstrzymana. Był już nawet wyznaczony termin podpisania notarialnej ugody, ale prezydent miasta był chory i do tego nie doszło - mówi "Rz" prezes Maciejska-Roczan. - Dostaliśmy z Rudy Śląskiej informację, że sprawa powinna być załatwiona do 31 sierpnia. - Długi wobec miasta zostały częściowo rozłożone na raty. Związek wywiązuje się ze zobowiązań ratalnych - twierdzi Tomasz Kulpok, rzecznik urzędu miasta w Rudzie Śląskiej. By ratować sytuację, związek zaproponował PFRON, by realizację umowy przejął od centrali jeden z oddziałów - który także ma osobowość prawną i nie jest zadłużony. - Czekamy na odpowiedź - mówi Maciejska-Roczan.
    Jak podaje portal Integracja, problemy związku zaczęły się dużo wcześniej. W maju tego roku poprzedni zarząd PZG nie zgodził się na przeprowadzenie przez komisję rewizyjną kontroli wewnętrznej. Wtedy czonkowie zwołali walne zgromadzenie. Dotychczasowy sekretarz i prezes zrezygnowali. - Nowy zarząd zabrał się do prządków, próbuje ratowaź sytuację finansową - mówi dr Andrzej Stecewicz, terapeuta ze Szczecina. - Powoli zaczyna iść ku lepszemu. - W miarę możliwości na bieżąco regulujemy swoje zobowiązania. Ewentualne odroczenia płatności następują na podstawie porozumienia stron - zapewnia Maciejska-Roczan. Z poprzednimi władzami nie udało nam się skontaktować. W biurze związku pracownicy twierdzą, że nie mają kontaktu ani do poprzedniego prezesa, ani do sekretarza. Fachowcy wskazują, że dla organizacji takich jak PZG kłopotem jest brak nowoczesnego zarządzania.
    - Kłopoty ma nie tylko PZG, ale większość dużych organizacji, które mają kilkudziesięcioletnią tradycję - mówi Elwira Rawcio, kierownik ośrodka rehabilitacji i wsparcia społecznego osób niesłyszących. - Mają strukturę, która nie jest dostosowana do nowych czasów. Kiedyś organizacje pozarządowe dostawały kilkuletni kontrakt na działalność. Same decydowały, jak wydać pieniądze, zatrudniały wielu ludzi na etatach. - Dzisiaj funkcjonujemy na zasadzie konkursów, realizujemy konkretne zadania - opowiada Rawcio. - O pieniądze trzeba się starać, konkurencja między organizacjami jest coraz większa. W mniejszych organizacjach projektowy sposób działania jest rzeczą oczywistą. W starych pracownicy sa przyzwyczajeni do stabilizacji. Zmiany ich przerażają. - Wiemy, że zwolnień nie da się uniknąć - mówią w PZG. - Czujemy się niepewnie.




Strona główna | Oferta | Rekrutacja | Media o języku migowym | Język migowy a prawo
Media o mnie | Galeria | Doświadczenie | Kontakt | Do pobrania | Linki

© Copyright 2010 by Olgierd Kosiba